СПРАВА MH17: НІДЕРЛАНДСЬКІ СЛІДЧІ ОПРИЛЮДНИЛИ НОВІ ПЕРЕХОПЛЕНІ РОЗМОВИ БОЙОВИКІВ, ЯКІ ДОВОДЯТЬ ЇХНЮ ПІДКОНТРОЛЬНІСТЬ РОСІЇ

Вони зазначили, що поспілкувались із кількома особами, які були членами “ДНР” 2014 року.

Слідчі Міжнародної об’єднаної групи (JIT) оприлюднили нові дані у розслідуванні

Глава МЗС Нідерландів пояснив, чому парламент країни підняв питання щодо “закриття неба” Україною під час катастрофи MH17
збиття рейсу MH17 над окупованим Донбасом влітку 2014 року, які доводять підконтрольність бойовиків “ДНР” Росії.

Про це йдеться у звіті слідчих, який був оприлюднений 14 листопада.

“Недавній аналіз показів свідків та іншої інформації показав, що вплив Росії на “ДНР” виходив за рамки військової підтримки, і що відносини між російськими чиновниками і ватажками “ДНР” були, мабуть, більш тісними. Ступінь російського впливу грає роль при розслідуванні щодо інших осіб, причетних до краху авіалайнера рейсу MH17. Саме тому сьогодні JIT публікує нове звернення до свідків”, – зазначили слідчі.

ТСН.ua розповідає, що нового знайшла JIT у розслідуванні катастрофи MH17.

Вплив Росії на “ДНР”

Незважаючи на те, що ватажки бойовиків у 2014 році Ігор Гіркін та Олександр Бородай запевняли, що на Донбасі вони є винятково “добровольцями”, слідчі знайшли їхні розмови, у яких вони розповідають про відданість Росії.

“Ну, у Вас далекосяжні плани, а у мене – ні. Я виконую накази і захищаю інтереси винятково однієї держави, Російської Федерації. Ось, власне, і все”, – казав Бородай у розмові із знайомим 3 липня 2014 року.

У ще одній розмові один із бойовиків розповідав іншому про те, що на окупований Донбас невдовзі мають приїхати “люди із повноваженнями від Шойгу”. Сергій Шойгу на той час і нині є міністром оборони Росії. За словами бойовика, ці люди приїжджають і “викидають нах*й місцевих польових командирів”, а ставлять на їхні місця “москвичів”.

Також було оприлюднено розмову бойовиків, які між собою розповідали про те, що отримують вказівки безпосередньо від російських Федеральної служби безпеки та Генерального розвідувального управління.

У серпні 2014 року Гіркін розповів Бородаю телефоном, що він “повертається до штабу” і сказав йому теж це зробити. Того ж місяця обидва ватажки бойовиків “ДНР” покинули окупований Донбас і виїхали до Росії. В інтерв’ю 2017 року Гіркін розповідав, що Сурков вимагав від нього “передати командування Захарченку (ватажок донецький бойовиків до літа 2018, коли загинув під час вибуху – ред.)”.

Спецзасоби зв’язку
Окремо від простих мобільних телефонів бойовики “ДНР” використовували і спеціальні засоби зв’язку. За даними слідчих, ці засоби були передані на Донбас від ФСБ.

“Як ти щодо того, що у нас є ось ці телефони, ти знаєш, для спецзв’язку які? Через інтернет які. Закриті. (…) Вони спецтелефони. Ти їх не купиш. Вони через Москву йдуть. Через ФСБ. (…) Ось я читаю … я список читаю, хто у нас … Стрєлков, Бородай, Губарєв, Агап, Чапай … так, Краматорська комендатура, Костянтинівка … е-е … мій телефон, Ізварине , Мозговий … отже, далі Сніжне, Захар, .. це там … Оплот, зрозумів, так? (…) Потім … це саме … Кальміус, Губарєв, Губарєв в Ростові, так? .. Дружківська комендатура, Аксьонов, Пургін,… Боцман, Бєс, Кальміус. Це ті, хто … зараз … у кого є ці прямі телефони. Там 3 цифри набираєш …”, – розповідав росіянин, голова “ГРУ ДНР” Сергій Дубинський заступнику “міністра державної безпеки “ДНР” Олександру Семенову.

Слідчі розповіли, що такими засобами зв’язку користувалась низка ватажків бойовиків “ДНР”. Також було встановлено, що найвищі фігури в “ДНР” регулярно телефонували одне одному на номери, які відрізняються лише останніми двома цифрами, тоді як починались на 792653185.

Вплив Суркова
Слідчі вже оприлюднювали розмову радника президента РФ Владислава Суркова із Бородаєм, у якій останній просив про військову допомогу з Росії. Ще одна перехоплена розмова за 3 липня 2014 року вказує, що Сурков обіцяє підкріплення.

“Там такий собі Антюфєєв до тебе буде висуватися. Я тобі про нього говорив. (…) Він в суботу збирався … сюди вже … в неділю навіть відбувати. (…) А в суботу вони висуваються туди на південь вже, ну щоб бути боєготовним. Ось. Там, Саша, один момент – відразу тобі скажу – вони ж на ГБ претендують. Але я сказав, що Ходаковський там же очолює ГБ”, – каже Сурков.

Ймовірно, йдеться про те, що Сурков просив поставити на посаду голови “Міністерства державної безпеки “ДНР” Володимира Антюфєєва. Через тиждень він дав спільну пресконференцію із Бородаєм та Гіркіним, на якій повідомив, що приїхав на Донбас і буде відповідати за сектори держбезпеки “ДНР”, правоохоронні органи та юстицію.

Ще одна розмова між Бородаєм та Сурковим підтверджує раніше оприлюднене листування, у якому радник російського президента погоджує кандидатури на посади “міністрів “ДНР”.

“Перехоплені телефонні розмови також показують, що Сурков виступає як чарівна паличка для ватажків “ДНР”. Наприклад, це випливає із розмови обвинуваченого Леоніда Харченка 14 березня 2015 року. Харченко каже про підготовку арешту іншого обвинуваченого Сергія (“Миколайовича”) Дубинського. У Дубинського проблеми, тому що він, як вважають, в’їхав в країну нелегально. 14 березня 2015 року в 10:45:44 Харченко телефонує якомусь Андрію. За словами цього Андрія, Сурков вирішив непорозуміння з Дубинським. Людина, яка для нього це дозволила, була заступником начальника ФСБ Смирновим”, – пояснюють слідчі.

Фінансова та військова допомога з Росії
Існує численна кількість доказів про те, що бойовики на Донбасі фінансуються із Росії. За словами ватажків “ДНР”, майже весь їхній бюджет був профінансований російськими грошима. В одній із перехоплених розмов Бородай скаржиться співрозмовнику, що чоловік на ім’я Коля обіцяв “180 тисяч”. Той каже, що ці гроші “чекають в Москві”.

Також слідчі поспілкувались із кількома колишніми бойовиками “ДНР”, які розповіли про військовий вплив з боку Росії. Один із них, наприклад, розповів про військовий табір для бойовиків у Ростові за адресою вул.Лівобережна,1.

“У цей період мали місце численні телефонні розмови, що стосуються військових дій, з Російською Федерацією. У розмові з користувачем третього номера серії (*8563) Бородай розповідає про військову підтримку. Бородай звертається до нього як “Володимир Іванович” і запитує, чи можуть “наші” вертольоти здійснити атаку біля Мар’їнки”, – пояснюють слідчі.

17 липня 2014 року дехто Сергій телефонує цьому “Володимиру Івановичу” із анексованого Криму і каже, що летить до Ростова, а потім прибуде до кордону між Україною та РФ із командою із семи людей. Він пояснює, що йому потрібне необхідне екіпірування: прилади нічного бачення, камуфляжна форма, інфрачервоні прилади нічного бачення, протигази, “залізо”, боєприпаси і бронемашини. “Володимир Іванович” зазначає, що не впевнений у тому, що надасть це екіпірування, тому що має свої інструкції. У процесі розмови вони згадують і про Шойгу, і про командувача Південним військовим округом РФ, генерала Сердюкова.

31 липня 2014 Гіркін у розмові із невідомим розповідає про роль “Володимира Івановича” у постачанні обладнання і навіть каже, що саме він віддає йому накази.

“Як випливає вище, у JIT є інформація, яка вказує на те, що вплив Російської Федерації поширювався на адміністративні, фінансові та військові питання “ДНР”. Інтенсивність контактів між сторонами підвищилася в першій половині липня 2014 року. Члени “керівництва “ДНР” і їхні контактні особи в Російській Федерації зідзвонювалися майже щодня. Вони спілкувалися з лідерами в Москві, біля кордону з Україною і в Криму. Зв’язок, в основному, мав місце через безпечні телефони, надані російською службою безпеки”, – підсумовують слідчі.

Посилання на статтю: https://tsn.ua/ato/sprava-mh17-niderlandski-slidchi-oprilyudnili-novi-perehoplennya-rozmov-boyovikiv-yaki-dovodyat-yihnyu-pidkontrolnist-rosiyi-1443339.html

Translate »