Правозахисники розповіли про викрадення та вбивство бойовиками 16-річного хлопця на Донеччині

Харківська правозахисна група (ХПГ) розповіла про єдиний перевірений правозахисниками факт  викрадення та вбивства дитини бойовиками незаконного збройного формування на території Донеччини. Шістнадцятирічного Степана Чубенка викрали, катували та розстріляли у 2014 році. Бойовики батальйону “Керч” вимагали в матері хлопця гроші “за його голову”. 

Про це йдеться у доповіді ХПГ “Насильницькі зникнення та зникнення безвісти під час збройного конфлікту на сході України у 2014 – 2018 роках”.

Степан Чубенко. Автор фото: Артем Гетьман

Так, 24 червня 2014 року футболіст Степан Чубенко повертався потягом з Києва до Краматорська. Його шлях пролягав через Донецьк. Бойовики з батальйону “Керч” зняли його з потягу через жовто-блакитну стрічку на рюкзаку.

Правозахисники вказують, що дитину спочатку побили, а потім відвезли до Горбачево-Михайлівки, де після катувань розстріляли.

Представники незаконного збройного формування вимагали від матері гроші за викуп сина, а коли виявилось, що Степан Чубенко мертвий, то вимагали гроші “за його голову”.

У репортажі Свои.City мати хлопця, громадянка Росії Сталіна Чубенко розповіла, що бойовики звинуватили її сина у тому, що він є членом Правого сектору та нібито причетний до спалення 48 людей в Одесі 2 травня 2014 року. Однак матір вказує, що під час подій в Одесі її сина не було в Україні.

За словами Сталіни Чубенко, її син брав участь в проукраїнських акціях. Від знайомих вона згодом дізналась, що саме він зірвав прапор незаконного збройного формування Донеччини на головній площі Краматорська під час окупації міста.

У вересні 2014 року батькам вдалось знайти тіло хлопця. Після ексгумації його останки відправили до Краматорська. Степана Чубенка поховала 8 листопада 2014 року.

Харківська правозахисна група вказує, що до вбивства причетні троє осіб із формування “Керч”, зокрема, його командир Вадим Погодін.

У листопаді 2017-го Торецький суд визнав винними у викраденні, тортурах і вбивстві Степана Чубенка бойовиків батальйону “Керч” Вадима Погодіна, Максима Сухомлінова і Юрія Москальова.

Під час слідства свідок розповів, як Керч, Буба і Жора штовхали до траншеї побитого і зв’язаного Степана. Погодін вистрілив з “Макарова” у голову хлопцеві, який стояв на колінах. Двоє інших “добили” його.

Суд засудив їх до довічного ув’язнення. Наразі злочинці переховуються на території анексованого Криму та в Росії. Вони знаходяться у міжнародному розшуку.

У правозахисній організації вказують, що після переходу збройного конфлікту в фазу низької інтенсивності кількість зникнень зменшилась, але все одно вони трапляються й досі.

Нагадаємо, що з 2014 по 2018 роки правозахисники ХПГ зафіксували на Донбасі 4 649 випадків зникнень безвісти, переважно в боях на сході України. Найбільша кількість зникнень сталася під час активної фази воєнного конфлікту у 2014–2015 роках. Серед зниклих 3 135 чоловіків, 645 жінок, 239 дітей, а стать 630 осіб не було можливості визначити через брак інформації. Щоб отримати інформацію про зниклих безвісти, правозахисники аналізували заяви про зникнення, які подавали люди до Національної поліції (починаючи з 2014 року таких подали 8 400), численні інформаційні запити до органів влади, а також інформацію, зібрану під час моніторингових поїздок до населених пунктів уздовж лінії розмежування.

Посилання на статтю: https://humanrights.org.ua/material/hpg_rozpovila_pro_nasilnicke_zniknennjia_ta_vbivstvo_16richnoji_ditini_bojovikami_nezakonnogo_zbrojnogo_formuvannjia_donechchini_

Translate »