Били струмом, виривали нігті: В ООН розповіли про катування полонених в “Л-ДНР”

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) опитало 56 осіб, звільнених з “Л-ДНР” (45 чоловіків, зокрема одного військовослужбовця, і 11 жінок), усі вони розповіли про нелюдські катування під час перебування у полоні.

Про це йдеться у звіті УВКПЛ про ситуацію з правами людини, передає Depo.Донбас.

Хоча свідчення опитаних осіб були різними, УВКПЛ виявило і далі підтвердило стійку тенденцію свавільних затримань, які часто становили насильницькі зникнення, та катувань і жорстокого поводження з особами, затриманими в “Л-ДНР”.

УВКПЛ встановило, що катування і жорстоке поводження мали систематичний характер на початковому етапі тримання під вартою (який міг тривати до одного року), причому ризик зазнати катувань і жорстокого поводження значно зменшувався після “зізнання” і особливо після закінчення “досудового розслідування”.

Осіб, опитаних УВКПЛ, затримували в основному озброєні чоловіки у балаклавах без знаків розрізнення, які не називали себе. У більшості випадків причину затримання опитаним не повідомляли. Після затримання або дорогою до першого місця тримання під вартою багатьом затриманим зав’язували очі і/або надягали наручники. Деяких із них били або погрожували їм насильством. Першим місцем тримання під вартою зазвичай були приміщення “міністерства державної безпеки” (у Донецьку або Луганську) або неофіційне місце тримання під вартою “Ізоляція” (у Донецьку).

Більшість опитаних осіб спочатку тримали під вартою в порядку “адміністративного арешту” (в “ДНР”) або “превентивного затримання” (в “ЛНР”), позбавивши їх зв’язку з зовнішнім світом і не надавши доступу до адвоката. Деяким затриманим упродовж тривалого періоду часу не надавали інформацію про причини їхнього затримання або “обвинувачення” проти них. Родичам затриманих, які питали про їхнє місцезнаходження, не надавали жодної інформації, крім підтвердження – у дуже рідких випадках – самого факту затримання особи.

У більшості випадків “слідчі дії” починалися негайно після затримання, за кількома винятками, коли затримані перебували під вартою кілька днів або тижнів, перш ніж були проведені будь-які дії. “Слідчі дії” полягали здебільшого в допитах, які проводилися або в “міністерстві державної безпеки” чи місці тримання під вартою “Ізоляція” (у Донецьку), або у “міністерстві державної безпеки” (в Луганську) особами, які представлялися “співробітниками” “міністерства державної безпеки” або взагалі не називали себе.

Кілька затриманих вважають, що у допитах також брали участь російські “співробітники ФСБ”46, а деякі затримані дотримуються думки, що вони займали керівні посади. У більшості задокументованих випадків допитувачі відразу погрожували затриманим насильством або зґвалтуванням або висловлювали погрози на адресу їхніх сімей, якщо вони відмовлялися зізнатися або в інший спосіб співпрацювати зі “слідством”. Такі погрози часто супроводжувалися ударами по тілу або ляпасами по обличчю.

52 з 56 опитаних УВКПЛ осіб, повідомили, що їх піддавали катуванню або жорстокому поводженню, іноді з сексуальним насильством, переважно під час допитів, щоб отримати зізнання або інформацію, в більшості випадків – про роботу на СБУ. Частота, інтенсивність і тривалість катувань і жорстокого поводження значно різнилися, проте вони зазвичай тривали доти, поки затримана особа не погоджувалася зізнатися (усно, в письмовій формі або на камеру) або надати інформацію. Застосовувалися такі методи катувань і жорстокого поводження, як побиття, удари електричним струмом, удушення (“мокрий” та “сухий” методи), сексуальне насильство, катування положенням, видалення частин тіла (нігтів і зубів), позбавлення води, їжі, сну або доступу до туалету, імітація страти, погрози насильством чи смертю, погрози завданням шкоди сім’ї.

Свідчення звільнених осіб свідчать про те, що катування і жорстоке поводження застосовувалися також для покарання і для приниження та залякування, зокрема персоналом деяких місць тримання під вартою. УВКПЛ виявило безперервний процес катувань і жорстокого поводження, які часто підсилювалися нелюдськими умовами тримання під вартою, зокрема у місці тримання під вартою “Ізоляція”.

Посилання на статтю: https://dn.depo.ua/ukr/dn/bili-strumom-virivali-nigti-v-oon-rozpovili-pro-katuvannya-polonenikh-v-l-dnr-202005121159329

Translate »